Alergia môže postihnúť dva systémy: kožu a tráviacu sústavu. Pri postihnutí kože psa, koža svrbí, páli, najmä v oblasti uší. Pri postihnutí tráviacej sústavy pes zvracia alebo má hnačku. Ľudia to často považujú za otrávenie nejakými zvyškami jedla.
Aké alergie poznáme?
Viacero alergií spôsobujú alergény, ktoré sú zo životného prostredia našej Zeme. Iba približne v 15-tich % je príčina potrava. Najčaštejšími pôvodcami alergií sú roztoče, ktoré pes môže dostať u vás v posteli či v spálni. Psy najmä s bielou srstou sú náchylnejšie. Keď ich uštipne blcha, začne im reagovať celá koža, čo znamená svrbenie a pálenie. Alergickú reakciu môžu spôsobiť aj spory húb. Plemená so zhrubnutou a pokrčenou kožou, ako napríklad šar-pei, sú náchylnejšie na kožné alergie, niektoré teriéry trpia alergiou vyvolanou potravou.
Potravinové alergie
Pri podávaní stravy psovi pri aliergii na nejakú zložku je dôležité z potravy najskôr vylúčiť najbežnejšie alergény, teda tie, na ktoré sú psi najčastejšie alergickí a potom sa postupne vylučujú ďalšie a ďalšie, až kým sa nepríde na to, čo psovi spôsobuje ťažkosti. Prejavy alergie nie sú príjemné vyskytuje sa vypadávanie srsti, svrbenie, potenie, škrabanie sa psa, niekedy sú psy schopné vytrhať si srsť, keď nemôžu svrbenie vydržať. Alergie sa liečia tak ako aj u ľudí – psa držíme ďalej od zdroja jeho alergie, zo stravy sa vylúčia zložky, spôsobujúce alergiu a tiež sa podávajú špeciálne lieky. Takže tak ako aj my ľudia môžeme mať rôzné alergie, takisto ich môžu mať aj naši miláčikovia.
Pri liečení alergií psa podávať len “ KRMIVO a VODU “ !!!. V nasledujúcich tabuľkách sa dozviete ako správne kŕmiť Vášho psa pri potravinových alergiách 100%-nými hypoalergénnymi krmivami.